Congratulations to all of the scholarship, bursary, and prize winners at the Nackawic High School Graduation Ceremony that took place Thursday evening. Thank-you to all of the prize donors for your generous contributions to recognizing the accomplishments of our graduates.
1. The Governor General’s Academic Bronze Medal – Karah Morehouse
2. The Jostens Excellence Medal – Brittany Edmondson
3. A 1 Detailing & Engineering Awards – Karah Morehouse and Brittany Edmondson
4. The George Rockwell Memorial Scholarship – Dakota Staples
5. The Royal Canadian Legion Lower Southampton Branch 27 Scholarships –
Ben Wilson, Karsen Howell, Harry Scarbro, Spencer Walton
6. The Alyre Basque Memorial Scholarship – A.J. Currie
7. AV Nackawic Inc. Highest Marks in the Sciences – Karah Morehouse
8. AV Nackawic Inc. ‘Best Overall Student’ – Dakota Staples
9. Ryan’s Pharmacy Bursary – Makayla Fillion
10. NHS Together in 2000 Scholarship – Ben Wilson
11. The Teddy Hoyt Memorial Bursary – Hannah Alward
12. UNIFOR Local 219 Bursary – Evan Thornton
13. The Royal Canadian Legion Branch 59 Millville Scholarships
. Makayla Fillion, Jacob Jones, Emma Lamey
14. F.R. Flewelling Bursary – Makayla Fillion
15. The Carleton and North York Branch of Retired Teachers of New Brunswick Pauline
Forrest/Suther O’Regan Scholarship – Karah Morehouse
16. The Retired Teachers of Nackawic Elementary School Bursary – Kyle Watling
17. Merle Wallace Ltd. Award for Most Improvement in Grade 12 Mathematics -
Evan Thornton
18. The New Brunswick Teachers Association Branch 1428 Scholarship – Harry Scarbro
19. Sabian Bursary – Lexi Bragdon
20. Forestry Capital of Canada Scholarship – Karah Morehouse
21. People’s Pharmacy Bursary – Jessica Johnston
22. Riverbend Log Homes Prize – Josh Mabie
23. The Town of Nackawic Sam Bates Citizenship Award – Ben Wilson
24. The Dr. Mary Ann Bramstrup Prize – Lexi Bragdon
25. The Burtt’s Corner Lioness Club Bursary – Hillary Rideout
26. First Rate Driver Instruction Prize – Kathleen Lindsay
27. The Karle Scott Award for Highest Standing in Calculus 120 – Karah Morehouse
28. The Mactaquac Country Chamber of Commerce Prize – Andy Nestoruk
29. The Myrtle Seymour Memorial Award – Emma Lamey
30. The River Valley Christian Academy Alumni Prize – Luke Lagacy
31. The NHS Student Leadership Group Prize – Emma Lamey
32. The Carleton York PC Association Award – Devon Grant
33. Cal’s – Your Independent Grocer Prizes – Cordell Coy, Josh Kitchen
34. The NHS Athletic Department Award – Luke Lagacy
35. The NHS Yearbook Prize – Brandi Lewis
36. NAPA Auto Parts & Collier Brothers Prize – Jared Good
37. Nackawic Lions Club Scholarship – Jonah Grant