Heritage Fair 2021 Winners

Article Posted: Friday, June 04, 2021

HERITAGE FAIR 2021

Our sincere gratitude to each school for providing this enriching opportunity to our students in this challenging year and congratulations to all the participants and award-winners.

Please click here to view our ASD-W student achievements at the Regional Fair. This video was compiled by the Department of Culture, Tourism, Heritage.

https://youtu.be/oLHaeDDdMaU​

PROVINCIAL WINNERS


Underground Railroad, Benjamin, Grade 6, Tobique Valley

Les infirmières canadiennes: Les femmes en guerre, Amy-Lyn, Grade 9,  Leo Hayes

Willie O’Ree, Ivan, Grade 5, Hubbard Elementary

 

NB Aboriginal Affairs - Aboriginal Award

1st Place, Maliseet, Leeum, Grade 5, Kingsclear Consolidated

 

Brig. Milton F Gregg VC Award

1st Place, Sunray, Amelia, Grade 5, Hubbard Elementary School

 

NB Historic Places Award

1st Place, Covered Bridges in New Brunswick, Spencer, Grade 5, Gagetown

Honourable Mention, Le Pont de Florenceville, Sarah & Cara, Grade 7, Nashwaaksis


NB Labour History Award

1st Place, McCains, Aaden & Landon, Grade 7, Tobique Valley

 

NB Museum Award of Merit

1st Place, Slavery in Canada, Gabrielle, Grade 7, Gagetown

Honourable Mention, NB Loyalists: Merritt Family, Weston, Grade 7, Gagetown

 

NB Sports Legacy Award

1st Place, Beth Toner: World Junior Curling Champion, Noemi, Grade 6, John Caldwell

Honourable Mention, Horses Racing in NB, Teagan, Grade 5, Gagetown

 

NB St. Croix 2004 Award

1st Place, L’expulsion Acadien, Simone & Janey, Grade 8, Nashwaaksis

Honourable Mention, La deportation des acadiens, Evan & Olivier, Grade 6, John Caldwell


Canadian Achievement Award

1st Place, Whiskey Wars, Ashtyn, Grade 8, Keswick Valley

Honourable Mention, Alexander Graham Bell, Aiden, Grade 6, Keswick Valley


Canadian Sports Award

1st Place, Le manque de diversite a le hockey, Jessica, Grade 9, Leo Hayes

Honourable Mention, Ringette, Grace, Grade 5, Hubbard

 

Irish Canadian Association Award

1st Place, Afriqueville, Annaclare & Julie, Grade 8, Nashwaaksis

 

My Community’s Heritage Award

1st Place, My Dad, My Hero, Evan, Grade 5, Hubbard

 

Natural Wonders of Canada Award

1st Place, Animals to Food, Michael, Grade 5, Park Street

Honourable Mention, Sable Island, Cadan, Grade 5, Hubbard

 

Rinehart Orthodontist Heritage Award for Health Sciences

1st Place, Les amputes de guerre, Ella, Grade 9, Leo Hayes

 

School Days Museum Award

1st Place, Wayne Nightingale, Cameron, Grade 5, Kingsclear

 

Sunrise Fredericton Rotary Club Fine Arts Award

1st Place, Julian Austin, Dakota, Grade 9, Leo Hayes

Honourable Mention, Nav: Un artiste influent, Connor, Grade 9, Leo Haye